XnView patří vedle IrfanView k nejoblíbenějším freewarovým nástrojům pro editaci či správu fotek. Licence XnView sice neumožňuje program využít komerčně, ale v případě jeho varianty pro unixové systémy ani toto omezení neplatí. Jedná se přitom o poměrně schopný program, jenž řadu základních úkonů zvládne bez problému stejně, jako placený fotografický software. XnView lze navíc použít třeba i k tvorbě screenshotů, prezentací, webových galerií atd.

XnView 2.00

Druhá major verze již přitom podporuje na 500 různých grafických a videoformátů, přičemž u některých z nich došlo i k různým vylepšením. Např. JPEG2000 byl dosud implementován pomocí knihovny JasPer, avšak verze 2.00 přinesla náhradu v podobě OpenJPEG. Do grafických vzhledů přibyly ikonky ve stylu "Metra" a pochopitelně došlo k opravě mnoha chyb a zlepšení kompatibility s poslední verzí Windows.

Zmínit lze tedy kupříkladu podporu vysokých DPI a schopnost pracovat v režimu "copy&paste" s obrázky ve 32-bitové barevné hloubce. Zájemci si pochopitelně mohou prohlédnout i kompletní changelog, avšak v případě XnView se jedná o tzv. proprietární freeware, který z důvodu poskytování komerční verze pro firmy nemá otevřený zdrojový kód.

Zdroj: xnview.com