Internetové video je fenoménem a každý z nás jich jistě vidí několik za den. Ať už v podobě zpráv, originálních videí nebo zábavných pořadů, které nabízejí ve svém archivu televizní společnosti. Naprostá většina těchto serverů neumožňuje přímé stažení videa do počítače. Avšak není to nemožné a mnoho aplikací vám umožní přehrávané video stáhnout a uložit. Těchto aplikací lze nalézt na internetu velké množství. Mezi nimi lze však nalézt i ryze český program - YouTube Downloader, který většinu z nich v mnohém předčí a svým zaměřením je zajímavý hlavně pro obyvatele naší republiky. Jeho hlavní předností a výjimečností proti jiným aplikacím je podpora mnoha českých a slovenských portálů, díky které stáhnete téměř jakékoliv video z těch nejoblíbenějších stránek u nás.

Jde to i bez instalace

Aplikaci si můžete jako tradičně stáhnout z odkazu, který je umístěn pod článkem. Velkou výhodou aplikace je, že stažený soubor nabízí po spuštění nejen možnost klasické instalace, ale i možnost použití v přenositelném režimu, kdy se spouští přímo daný soubor a nic není instalováno. Díky tomu můžete mít aplikaci i na přenosných zařízeních a také její vyzkoušení a používání je o to snadnější.

Aplikace nabízí při spuštění možnost instalace i spuštění bez ní

Aplikace nabízí při spuštění možnost instalace i spuštění bez ní

Na úvod je rovněž dobré zmínit, že lze program používat zcela zdarma, neobsahuje žádnou reklamu ani jiná omezení a rozhraní je pochopitelně v češtině.

Minimalistické, ale účelné rozhraní

Čím vás YouTube Downloader zřejmě neohromí, je uživatelské rozhraní. To patří k těm nejjednodušším, s jakými se lze setkat. Obsahuje totiž pouze ikony při horním okraji okna a pak už jen seznam stahovaných odkazů. To je vše. Někomu to sice může připadat málo, avšak vězte, že je rozhraní plně dostačující a i taková minimalizace má své výhody. Program není přehlcen zbytečnostmi a plně se zaměřuje na to, k čemu je určen - k co nejjednoduššímu stažení videí. Aplikace se o nic jiného nesnaží. Neumožňuje videa přehrávat a ani konverze zde není příliš podporována (ale je možná po detailním nastavení). K těmto účelům jsou určeny jiné aplikace. Aplikace se tedy nesnaží být všeumělem, chce jenom poskytovat nástroj ke stažení videí a je nutno uznat, že se jí to velmi daří.

Přehled probíhajících stahování z různých serverů

Přehled probíhajících stahování z různých serverů

Pokud jste ochotni zajít ještě více do extrému, můžete aplikaci plně ovládat pouze prostřednictvím příkazového řádku.

Jak stáhnout video?

Aplikace podporuje více jak 130 serverů, ze kterých lze stahovat videa. Seznam těch českých a slovenských více než dobře konkuruje seznamu světových stránek. Kromě těchto webů naleznete mezi podporovanými také velké množství stránek pro dospělé, což jistě na oblibě programu jenom přidává. A pokud by vám některý z oblíbených webů v seznamu chyběl, stačí napsat autorovi aplikace, který se k požadavkům uživatelů staví velmi kladně.

Samotné stahování je s aplikací velmi snadné. Stačí zkopírovat adresu stránky, na které je video umístěno, a vložit ji do aplikace. Samotné vložení lze povést přes schránku, obyčejným napsáním nebo načtením ze souboru. Poté již můžete stahování zahájit. Mějte na paměti, že je stahování většinou poměrně pomalé a samotné stažení se může prodloužit třeba i na čas delší, než je samotná délka videa. Řada serverů bývá přetížena a stažení si tak může vzít svůj čas. Po dokončení je na vašem disku uloženo samotné video a to v původním formátu, v jakém jej web poskytuje. Pro případnou konverzi videa doporučujeme využít jinou aplikaci.

V případě nutnosti lze stahování videa pozastavit případně zcela zrušit. V průběhu stahování lze samozřejmě sledovat dosavadní postup.

Nastavení programu

Pokud zabrousíte také do nastavení aplikace, naleznete zde několik zajímavých voleb, které práci s programem ještě více usnadní. Mezi ně patří automatické sledování odkazů ve schránce, spouštění stahování ihned po přidání a také ukládání videí do složek podle poskytovatele. Spolu s automatickým správným pojmenováním videa vám program velmi usnadní jejich správu.

Nastavení aplikace, které skrývá několik užitečných voleb

Nastavení aplikace, které skrývá několik užitečných voleb

Nástroj, který nemá konkurenci

YouTube Downloader je naprosto ojedinělý nástroj, který ocení především čeští a slovenští uživatelé. Aplikace podporuje velmi mnoho známých webů a díky tomu lze stáhnout téměř jakékoliv video. Velmi pozitivní je i přístup autora, který udržuje aplikaci stále aktuální a snaží se seznam podporovaných webů rozšiřovat podle přání samotných uživatelů. Aplikace se nesnaží být nástrojem pro všechno. Neumožňuje videa přehrávat, spravovat, ani jednoduše konvertovat do jiných formátů. Jejím primárním účelem je stahování videí a to jí jde dokonale. Jen škoda, že aplikace nedává svou výjimečnost více najevo a prezentuje se tak neoriginálním názvem, díky kterému může spíše zapadnout.