Tor Project je nezisková iniciativa, která stojí za vývojem anonymní sítě Tor a souvisejících aplikací. Když dnes procházíte internet, většina portálů si o vás ukládá minimálně cookies, ale často sledují i konkrétní IP adresu a posléze analyzují chování uživatele minimálně za účelem marketingu a personalizace reklam. Skutečný však nastává ve chvíli, kdy žijete v zemi s represivnějším (a zvídavějším) státním aparátem, jenž se snaží sledovat a řídit on-line aktivitu obyvatel.

Tor Browser 5.0.3

Tor Browser 5.0.3

V řadě případů tak může Tor pomoci znemožnit vypátrání vaší identity (IP adresu můžete dokonce náhodně měnit), ale rovněž může překonat technické bariéry a dostat se třeba na americký a nikoli čínský (cenzurovaný) Google. Princip spočívá v tom, že se nepřipojujete přímo na servery cílové adresy, ale do síťě Tor, v níž váš požadavek koluje velkým množstvím míst a teprve z toho posledního zamíří na vámi zadanou adresu. Cílový server se tak dozví jen IP koncového bodu.

Tor Messenger 0.1.0 beta 3

Tor Messenger 0.1.0 beta 3

Původně existoval Tor jen jako samostatná aplikace pro PC, přes níž jste museli směřovat komunikaci z webového prohlížeče (existoval doplněk pro Firefox). Protože však žádný browser nezaručí dostatečnou anonymitu, vývojáři přistoupili k vytvoření upraveného Firefoxu, který se jmenuje Tor Browser. Aktuálně se jedná asi o nejbezpečnější způsob, jak brouzdat anonymně, avšak některé zdroje tvrdí, že používáním Toru na sebe jen upoutáte pozornost tajných služeb - jinak byste měli šanci zůstat v davu. Tor Messenger jde tedy opět touto cestou - staví na aplikaci Instanbird od Mozilly a směřuje komunikaci do sítě Tor. Samotný Instanbird podporuje řadu protokolů jako Jabber (XMPP), IRC, Google Talk, Facebook Chat, Twitter, Yahoo.

Zdroj. torproject.org