Jak už je tomu v posledních letech zvykem, přichází na trh v době veletrhu Invex v Brně i nová verze Photo Studia od Zoneru. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších programů pro správu fotografií u nás, tudíž jej netřeba více představovat a pojďme se rovnou podívat, co nového oproti své předchozí verzi s číslem 10 přináší.

Uživatelské prostředí

Ihned při prvním spuštění jsou změny ve vzhledu a rozložení oken patrné. Při pravém okraji obrazovky můžeme nalézt panel Akce, který poskytuje snadný přístup ke všem funkcím Photo Studia a také k návodům. Nabídka funkcí je totožná s tou v okně průzkumník. Připadne-li vám panel zbytečný, lze jej zavřít a získáte tak více prostoru pro samotný průzkumník nebo jiné panely.

 

Prostředí programu

Náhledy fotografií a v hlavní roli "šelma s pruhem" :)

 

Při levém okraji se nachází klasické okno navigátor a pod ním inovované okno s náhledem. V něm lze nově zobrazit spolu s náhledem i podrobné informace o obrázku a také histogram. Změnou prošly rovněž všechny ikony v panelech nástrojů. Jejich vzhled je modernější a komu přijdou moc malé, může využít zobrazení velkých ikon.

Všechny panely nástrojů lze libovolně přesouvat a nově také zrušit jejich ukotvení. Tato volba je vhodná především při použití více monitorů, kdy mohou být doplňkové panely umístěny na sekundárním monitoru a na primárním tak zbývá více prostoru pro okno průzkumník. Plovoucím panelům lze naštěstí přiřadit vlastnost vždy nahoře, a tudíž se vám nebudou ztrácet pod jinými okny.

 

Informace o fotografii

Podrobné informace o fotografii

 

Po stránce katalogizačních funkcí lze nově k fotografiím přiřazovat barevné značky a také hodnocení. Význam barevných značek si lze definovat v nastavení. Jiná funkce - třídit obrázky - dokáže fotografie podle definovatelných kritérií upořádat do složek. Při velkém počtu fotografií se může jednat o velmi užitečného pomocníka, který ušetří spoustu času.

Nově lze také pro obrázky zobrazit statistiky, které čerpají data z informací obsažených ve fotografiích. Lehce tak můžete zjistit, se kterým fotoaparátem máte nafoceno nejvíce fotek nebo jaké je nejpoužívanější rozlišení fotografií.

 

Statistiky

Statistiky podle doby expozice

 

Prohlížeč a editor

K prohlížení samotných fotografií sloužil v předchozích verzích přímo editor. Jedenácté Photo Studio ovšem přináší novinku v oddělení prohlížeče a editoru. Prohlížeč je takovým prostředníkem mezi průzkumníkem a editorem. Prohlížeč slouží k rychlému zobrazení fotografií a lze jej nastavit jako výchozí prohlížeč při otevření fotky z prostředí systému Windows. Panely nástrojů prohlížeče poskytují přístup k pouze nejdůležitějším funkcím, sloužící k samotnému prohlížení (zvětšování, celoobrazovkový režim, dočasné otočení atd.). Editační nástroje bychom zde hledali marně. Ty jsou přístupné až v editoru, do kterého se lze jedním kliknutím přepnout.

 

Prohlížeč Editor Celoobrazovkový režim

Prohlížeč, editor a celoobrazovkový režim

 

To, zda se budou fotografie zobrazovat v prohlížeči nebo editoru, lze samozřejmě nastavit. Pokud tak někomu samotný prohlížeč nevyhovuje, lze jej úplně ignorovat a vše prohlížet pomocí editoru.

Nové funkce editoru

Vrstvy

Podpora vrstev byla jednou z nejvíce žádaných změn a přání uživatelů byla vyslyšena. Tedy jen částečně, protože je podporována pouze jedna dočasná vrstva. Na vrstvu lze aplikovat různé efekty, lze měnit její průhlednost a také měnit režim prolnutí.

Mřížka

Nový nástroj mřížka slouží pro deformování obrazu. Při výběru tohoto nástroje dojde k překrytí fotografie mřížkou s volitelným počtem bodů. Tažením bodů do jiných poloh dochází k deformování obrazu a lze se tak s fotografiemi doslova hrát.

 

Mřížka

Ukázka použití deformace obrazu

 

Magnetické laso

Novinkou při vytváření výběrů je magnetické laso, které je známo z mnoha jiných programů. Hranice výběru se přichytávají ke hranám v obraze a lze tak relativně přesně vybrat požadovaný prvek.

Odstranění červených očí

Změn se dočkal také oblíbený nástroj pro korekci červených očí. Metoda štětce ustoupila do pozadí a nyní je úprava možná pouhým jedním kliknutím, přímo na oblast, kterou chceme upravit. Navíc je k dispozici funkce pro odstranění "svítících očí", které působí na fotografiích velmi nepřirozeně.

Automatické vylepšení

Příjemným nástrojem, který usnadní práci především začátečníkům, je automatické vylepšení obrazu. Jediným kliknutím dojde k analýze fotografie a poté k úpravě barev, kontrastu a jasu. Mohu tuto funkci jen doporučit, protože v naprosté většině případů došlo k viditelnému zlepšení fotografie.

Export na výbornou

Čím se může Photo Studio chlubit, jsou bohaté možnosti exportu fotografií. Jak do podoby webových galerií (nově ve flashi), tak rovněž jako kalendáře nebo i na papír za pomoci velkého množství přednastavených šablon. Výstupem těchto nástrojů jsou velmi pěkné galerie, za které se rozhodně nemusíte stydět. Co však nadále schází, je spolupráce s některým úložištěm obrázků. Právě takového způsobu publikace využívá nejvíce lidí, kteří nemají zaplacený vlastní hosting.

 

Galerie 1 Galerie 2 Galerie 3

Ukázka vygenerovaných galerií

 

Vylepšena byla také podpora souřadnic GPS, které lze přiřadit k fotografiím i pomocí aplikace Google Earth. Takto přiřazené souřadnice lze spolu s odkazem na obrázek exportovat do formátů KML a KMZ.

Kam dál?

V nové verzi Photo Studia byla rovněž implementována podpora pro vícejádrové procesory a také nejnovější multimediální funkce procesorů. V mnoha akcích je tedy Photo Studio oproti svému předchůdci o poznání rychlejší. Zoner se rovněž zaměřil na podporu formátu RAW pomocí kodeků Windows Imaging Component.

Zmínit také musím opravdu bohaté možnosti nastavení programu. Málokterý software nabídne uživateli takovou volnost a přizpůsobitelnost.

 

Nastavení programu

Nastavit lze téměř všechno

 

Zoner Photo Studio 11 se již tradičně prodává ve verzích Home (1199 Kč) a Professional (1999 Kč). Majitelé licencí některé z předchozích verzí mohou využít snížené ceny při upgrade. Otázkou však zůstává, zda se upgrade vzhledem k množství nových funkcí vyplatí.

I přes několik drobností se dá Photo Studio prohlásit za výborný program, který míří k "dokonalosti". Kam se tedy bude ubírat další vývoj, aby i za rok byly nové funkce důvodem k investici? Těžko říct, zda se dočkáme např. akcelerace pomocí grafické karty, jako je tomu v novém balíku CS4 od Adobe, nebo třeba online úložiště fotografií přímo od Zoneru. Každopádně jsou zde pořád nové cesty, kudy se mohou vývojáři ubírat a kterou z nich si vyberou, uvidíme zase až za rok.